От партнеров

Заказать работу

От партнёров


Счетчики
    Желаете получить информацию о том, где можно найти и СКАЧАТЬ не отходя от своего компьютера бесплатные журналы, обзоры, научные и аналитические статьи, статистические данные, книги, учебники, официальные документы государственных органов? Тогда воспользуйтесь нашим новым сервисом "Полезная ссылка"!

    Как это работает? Очень просто! Вы получаете полезную ссылку, нажав на которую, скачиваете документ с первоисточника в электронном виде.

Поиск рефератов на Linksdir.com.ua!
Раздел каталога

Научные статьи и авторефераты диссертаций по гуманитарным наукам

Название

Українськомовна легальна преса Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917 - 2000 років як структурна частина загальнонаціонального інформаційного простору : автореф. дис... д-ра наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / І.З. Павлюк; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Коротко

Українськомовна легальна преса Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917 - 2000 років як структурна частина загальнонаціонального інформаційного простору

Ссылка К сожалению, на данный момент ссылка не доступна
Добавлено 2010-05-07 00:47:22
Описание
         На підставі архівних матеріалів, здобутків вітчизняних і зарубіжних теоретиків та істориків щодо засобів масової інформації з використанням методу порівняльного аналізу комплексно досліджено українськомовну легальну пресу історичної Волині, Холмщини та Підляшшя на різних етапах у контексті загальносвітових історичних процесів XX ст.: 1917 - 1939 рр., 1939 - 1941 рр., 1941 - 1944 рр., 1944 - 1990 рр., 1990 - 2000 рр. Зокрема, пресу Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя у 1917 - 1939 рр. (у складі Російської імперії та з 1921 р. - Польської республіки) проаналізовано у порівнянні з пресою періоду формування незалежної України (1990 - 2000 рр.), а окупаційну пресу даного регіону у 1941 - 1944 рр. (періоду Генеральної губернії та Райхскомісаріату) - у зіставленні з радянською пресою у складі УРСР (1939 - 1941 рр., 1944 - 1990 рр.). Показано близькість демократичних моделей розитку преси у дорадянський період та у часи незалежності, а форми існування окупаційної преси описано як реалізацію тоталітарного архетипу з домінуванням інтересів ідеологічної системи над духовними інтересами особистості. До наукового обігу залучено 424 часописи та тисячі імен учасників творення інфомаційного та загальногуманітарного інформаційного простору.
См. также:
  • Становлення й розвиток історичного пам'яткознавства Волині, Холмщини і Підляшшя (XIX - початок XX ст.)

             Досліджено становлення та розвиток історичного пам'яткознавства Волині, Холмщини та Підляшшя - західних етнічних українських земель під час перебування їх під владою Російської імперії. Виділено та обгрунтовано поняття "історичне пам'яткознавство", "історична пам'ятка" та охарактеризовано процес складання в Російській імперії ХІХ - початку ХХ ст. правової бази збереження історико-культурної спадщини. Простежено формування зацікавленості місцевими старожитностями, діяльність державних структур, світських і церковних громадських товариств, музейних закладів, окремих особистостей щодо виявлення, вивчення та збереження пам'яток. Наведено матеріал про представлення пам'яток вказаних земель на загальноросійських археологічних з'їздах, оприлюднено виявлені факти незаконного вивезення з Волині церковних реліквій. Проаналізовано підготовку та проведення реконструктивних робіт, видання спеціальних історико-пам'яткознавчих праць. Розкрито здобутки та прорахунки історичного пам'яткознавства Волині, Холмщини та Підлішшя даного періоду, визначено його місце в загальноукраїнському пам'яткознавстві, процесі українського національного відродження.

  • Український іконопис XVI - XVIII ст. на землях Холмщини та Підляшшя

             Досліджено український іконопис у контексті динаміки культурних процесів, які особливим чином проявились у протистоянні православної та католицької культур на землях Холмщини та Підляшшя XVI - XVIII ст. Систематизовано наукові розробки українських та зарубіжних вчених з проблем православного іконопису у контексті культурних та релігійних взаємовпливів. У науковий обіг введено опис не досліджених у мистецтвознавстві ікон та не відомих у наукових колах матеріалів, виявлених під час вивчення колекцій музеїв та церков Холмщини та Підляшшя. У процесі наукової роботи використано принцип систематизації за найбільш поширеними у православному іконописі іконографічними схемами у відповідності з ієрархією, прийнятою у православ'ї. Визначено стильові ознаки канону та характер запозичень в українському іконописі Холмщини та Підляшшя XVI - XVIII ст.

  • Періодична преса Канади та її вплив на виборчий процес в країні (на прикладі федеральних виборів до Парламенту Канади 2000 року)

             Досліджено сучасний стан розвитку періодичної англомовної та франкомовної преси Канади, визначено її місце в системі соціально-політичних відносин у канадському суспільстві, висвітлено особливості зародження та історичного розвитку. Розглянуто процеси концентрації та монополізації власності на щоденні газети на ринку ЗМІ країни, встановлено вплив найбільших канадських медіа-корпорацій на розвиток соціально-політичного життя країни. Запропоновано оригінальну класифікацію сучасних канадських щоденних газет, які виходять державними мовами країни, за територіально-мовним принципом. Доведено вирішальне значення даного фактора у виборі способів впливу періодичної преси на формування громадської думки у канадському суспільстві.

  • Періодична преса як джерело дослідження українського державотворчого процесу 1917 - 1920 рр.

             Здійснено джерелознавчий аналіз матеріалів періодичної преси у контексті історії національно-визвольних змагань і державотвірних процесів в Україні у період 1917 - 1920 рр. Із використанням матеріалу газетної періодики, архівних і опублікованих документів шляхом критичного та порівняльного аналізу їх змісту розкрито форми, методи та засоби відображення державотвірного процесу на різних етапах Української революції. Досліджено загальні тенденції становлення та розвитку газетної періодики як історичного джерела. Здійснено класифікацію центральної та регіональної преси. Розкрито її інформаційний потенціал для з'ясування державницької місії Центральної Ради, Гетьманату та Директорії, їх внутрішньої та зовнішньої політики.

  • Національно-культурний рух 1907-1914 років і українська преса

    : Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 [Електронний ресурс] / Олег Анатолійович Яцина; Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

  • Правове становище національних меншин в Україні (1917 - 2000)

             Досліджено визначні наукові праці українських, австрійських, єврейських, російських, радянських науковців і політичних діячів щодо правового становища національних меншин, опубліковані у ХІХ - ХХ ст. Вперше в історико-правовій науці України системно розкрито закономірності формування, зміни та розвитку правового становища національних меншин в Україні на різних етапах її існування. Обговорено правові взаємини різних форм української державності та національних меншин у період 1917 - 1920 рр. Визначено мету, форми та методи реалізації радянської етнонаціональної політики стосовно національних меншин у 1920 - 1991 рр. Розглянуто новий етап у правовому становищі національних меншин після проголошення незалежності української держави 24 серпня 1991 р. у контексті європейського права.

  • Український національний рух на Волині наприкінці XIX ст.- 1917 р.

             З використанням літератури і джерел проаналізовано особливості розвитку національного руху на Волині. З'ясовано специфіку соціальної, економічної та суспільної обстановки краю. Висвітлено передумови та процес його формування та розвитку. Показано зміст і специфіку роботи українських культурних, громадсько-політичних об'єднань, діячів національного руху в регіоні. Проаналізовано розгортання українського руху періоду національної революції 1917 р. За результатами дослідження зроблено висновок, що український рух на Волині сприяв підвищенню рівня національної свідомості українців, відіграв значну роль у підготовці державотворчого процесу 1917 - 1920 рр.

  • Благодійна діяльність на Волині (1793 - 1917): історичний аспект

             Комплексно досліджено доброчинну діяльність на Волині (1793 - 1917 рр.). Висвітлено історичні та соціально-економічні передумови розвитку благодійництва, виникнення різних напрямків, форм і засобів доброчинної діяльності. На підставі аналізу й узагальнення архівних матеріалів, статистичних даних розкрито вплив політики держави на розвиток благодійництва у Волинській губернії. Відзначено, що у досліджений період відбувалась еволюція благодійної діяльності від релігійної до державної та громадської. Наголошено, що розвиток капіталістичних відносин спричинив пауперизацію частини населення, а також зростання активності добродійної допомоги цій категорії людей, створенню мережі філантропічних товариств і закладів. Доведено, що головними суб'єктами благодійництва була соціальна еліта - нащадки козацької старшини, дворяни, польські поміщики, знатні чиновники, купці, торгівці - представники різних національних меншин - евреїв, чехів, німців. З'ясовано вплив історинчих процесів, подій і явищ на еволюцію благодійництва у Волинській губернії.

  • Самостійницький рух на Волині в 40-х - на початку 50-х років ХХ століття

             Базуючись на широкій джерельній базі, значну частину якої становлять оригінальні архівні документи та матеріали усної історії (спогади, інтерв'ю, листи учасників досліджених подій), відтворено особливості виникнення, розвитку та ліквідації самостійницького руху на Волині у 1940-х - на початку 1950-х рр. Висвітлено різні ветори боротьби ОУН і УПА, а саме: проти сталінського режиму, німецької окупаційної адміністрації, радянських партизанів і польського підпілля. Подано характеристику гітлерівського "нового порядку", показано ставлення цивільного населення до політики нацистів у регіоні. Проаналізовано причини, перебіг і наслідки українсько-польського протистояння на Волині. Досліджено військово-політичні зусилля радянського руху Опору в регіоні та його стосунки в ОУН і УПА. Висвітлено проблеми стратегії та тактики боротьби українських військово-політичних структур за суверенну Українську державу, суть розбіжностей між ними та методи їх подолання. Виявлено специфіку протистояння українських самостійницьких сил і сталінського тоталітарного режиму у процесі радянізації Волині. Проаналізовано причини поразки національно-визвольного руху в регіоні та його наслідки.

  • Музичне життя Волині 20 - 30-х років ХХ століття

             Висвітлено музичне життя Волині 20 - 30-х років XX століття як частки спільноукраїнського музично-історичного процесу. Зроблено порівняння його покажчиків у різних музичних сферах, естетичних та технологічних тенденціях з відповідними покажчиками регіональної музичної культури. Охарактеризовано музичну та публіцистичну спадщину волинських композиторів М.Тележинського (1886 - 1939 рр.) та А.Річинського (1892 - 1956 рр.). Визначено чинники професіоналізації регіонального музичного середовища, а також взаємозв'язок ренесансних тенденцій у мистецтві з національним піднесенням.

  • Рух солідарності кримськотатарської діаспори у США з боротьбою співвітчизників за повернення на історичну батьківщину (1960-і-початок 2000-х років)

             Досліджено процес формування, становлення та розвитку руху солідарності діаспори кримських татар у США, показано його значення в активізації національної боротьби кримськотатарського народу. Розглянуто основні етапи генезису кримськотатарської діаспори в Америці, виявлено причини, що вплинули на її утворення. Проаналізовано діяльність окремих представників кримськотатарської діасопори (М.Севдіяра, Ф.Юртера, М.Алтана, А.Сеітмуратової) та організацій (Американської асоціації кримських тюрків/татар, Комітету боротьби за повернення кримських татар на батьківщину, Національного центру кримських татар, Гуманітарної ліги кримських жінок Америки "Dost") щодо вирішення кримськотатарського питання. Показано вплив міжнародних відносин між США та СРСР (Україною) на функціонування та розвиток кримськотатарського національного руху в Америці.

  • Трансформаційні процеси в житті християнських конфесій на Волині періоду її перебування у складі Російської імперії (1793 - 1917 рр.)

             З'ясовано, що після включення Волинської губернії до складу Росії у 1793 р. та впродовж перших десятиліть пріоритетні зусилля царського самодержавства були спрямовані на ліквідацію Уніатської та послаблення позицій Римо-Католицької Церков. Проаналізовано заходи, спрямовані на возз'єднання уніатів з Російською Православною Церквою та розкрито суть масштабних карально-репресивних акцій проти католиків, посиленню яких значною мірою сприяли польські повстання 1831 р. та 1863 - 1864 рр. Доведено, що динаміку та характер трансформаційних процесів у житті християнських конфесій Волинської губернії середини XIX - початку XX ст. значною мірою визначали поселення на теренах Волині німецьких і чеських колоністів, а також поява православно-сектантських угрупувань і старообрядців. Зроблено висновок, що залежно від церковно-історичних обставин трансформаційні процеси в житті християнських конфесій Волині мали особливу динаміку розвитку та змінні пріоритети, однак, в цілому стратегічний курс російської влади упродовж всього періоду здійснення нею політико-адміністративних повноважень на волинських землях характеризувався імперською логікою мислення, що зводилася до уніфікації, зросійщення й оправославлення та мала ідеологічне відображення у триєдиному принципі "Православ'я, самодержавство, народність".

  • Колективізація і розкуркулення селян Поділля та Південно-Східної Волині (друга половина 20-х - середина 30-х років ХХ ст.)

             Вперше у історіографії зроблено висновок, що у подільському та східноволинському селі не склалося матеріальних, політичних, психологічних передумов для переходу селян на колгоспно-радгоспну систему ведення сільського господарства. Зазначено, що суцільна колективізація у регіоні у своєму розвитку пройшла три етапи і тривала з листопада 1929 до середини 1930 - х рр., супроводжувалася розкуркуленням та депортацією селян. Встановлено, що селянство краю чинило опір колективізації та розкуркуленню, в арсеналі якого були активні та пасивні форми боротьби. Відмічено, що для його придушення було використано терор, зокрема голодовий, який на Поділлі вийшов за звичні рамки голодомору 1932 - 1933 рр. і переріс у голод. Виявлено, що за таких умов селянству Поділля і Південно-Східної Волині було нав'язано колгоспно-радгоспну систему ведення сільського господарства.

  • Південь України в революції 1917 - початку 1918 років

             На підставі нових методологічних підходів розглянуто революційні події на Півдні України у 1917 - на початку 1918-го рр., стрижнем яких була боротьба національно свідомої частини населення за українську державність за умов значного загострення у регіоні соціально-економічних і національно-політичних суперечностей. Проаналізовано чисельний склад, географію розміщення партійних організацій, їх роль і місце в органах самоврядування, громадських організаціях, національних об'єднаннях, профспілкових організаціях, військових підрозділах. Відтворено процес політичної боротьби під час виборчих кампаній 1917 р., який відкривав можливість широким верствам населення будувати у перспективі демократичне суспільство, а не бути заручниками утопічних соціальних експериментів більшовиків. Спростовано перебільшення радянською історіографією ролі та місця більшовицьких осередків у суспільно-політичному житті краю.

© 2007-2016 vbs.com.ua